Kedves Vásárló!

Tájékoztatunk, hogy a kiszállítás 2022.10.29. (szombat) és 2022.11.01. (kedd) között SZÜNETEL.
Megértésed köszönjük!

Életmódváltás

Életmódváltáshoz folyamodni több okból lehet, illetve mi azt mondjuk, hogy kell.

A leggyakoribb okok között biztosan szerepel a fogyás. Erre sokan válaszként mégis hamarabb rávágnák a fogyókúrákat, vagy diétákat.

Számos diéta, divatőrület látott már napvilágot. Ezek hosszútávon nemhogy nem vezetnek eredményre, de még károsak is lehetnek egészségedre nézve.

A diéták elképesztően szélsőségesek, amiket nehéz tartani, csak sanyargatod vele testedet, a megvonás előbb-utóbb a hűtő kipakolásához vezet, mivel számos tápanyagot vonsz el a szervezetedtől, amire egyébként szüksége lenne.

Muszáj, hogy a szemed előtt lebejen, hogy az, amit magadra szedtél, vagy ha már betegség is kialakult a helytelen táplálkozás következtében, sem egyik napról a másikra alakult ki.

Én magam is megjártam az orvosi szobát egyik, másik helytelen diéta következtében és az is előfordult, hogy a duplája jött vissza, persze sokkal hamarabb, mint amennyi ideig „szenvedtem”.

Hittem a káprázatos testsúlycsökkenést, teljesítménynövelést, jobb közérzetet és energikusságot ígérő hóbortoknak mindamellett, hogy kigyógyítanak majd a magas vérnyomásból és fantasztikusak lesznek a vérkép eredményeim.

Talán a legelterjedtebb diéták, amiket senkinek sem kell bemutatni, az a

Turmix diéta: Mennyire egyszerű a mai rohanó világban egy gyors turmixot készíteni és egy étkezés pipa. A fehérjék fogyasztása valóban pozitív hatású, elősegítheti a gyorsabb anyagcserét, de önmagában a fehérje nem ad elegendő tápanyagot a szervezetnek, a beépüléséhez és a mozgáshoz összetett szénhidrátokra van szükség!

90 napos diéta, ami szinte kivitelezhetetlen. Egyféle tápanyagot enged egy nap, ráadásul szigorúan meghatározott sorrendben. A természetes alapanyagainknál gyakorlatilag alig találunk olyat, ami csak egy tápanyagot tartalmaz.

Testkontroll: ami a délelőtti gyümölcs fogyasztását és a tápanyagok külön időben történő elfogyasztását javasolja, erre azonban semmilyen tudományos bizonyíték nincsen, hogy hosszú távú pozitív hatással járna, sőt, a szervezetünk bizonyos napszakokban eltérő inzulinérzékenységgel reagál és kifejezetten a délelőtt folyamán a csak gyümölcs fogyasztása gyors felszívódást tesz lehetővé, így gyors inzulinválaszt kényszerít ki szervezetünkből, aminek csak káros hatása van.

Atkins: 15-25%-nyi szénhidrátbevitel mellett bőséges fehérje- és zsírbevitelt enged, garantált a  magas húgysav és koleszterinérték a felborult szénhidrát-anyagcsere mellett. A diéta tartása alatt sokszor jelentős súlycsökkenés következik be – de csak addig, amíg ezt tartjuk.

A felsorolás kimeríthetetlen, de a fentiekből is következik, hogy a szélsőségesség hosszú távon biztos kudarc, nekünk meg hosszú távon kell gondolkodni, ha eredményt szeretnénk elérni és hosszútávon fenntartani. Egy biztos, a divatdiéták jönnek-mennek, de a GI (glikémiásindex) vitathatatlan és örök.

Tehát a megoldás nem a diéta, hanem az ÉLETMÓDVÁLTÁS

ÉLETMÓDVÁLTÁS okosan! Kerülve a finomított szénhidrátokat, cukrokat.

Azok a fránya szénhidrátok. Ha valami, akkor erről született egy pár pro és kontra, de könnyen eshetünk cseberből vederbe, ha nem vigyázunk. A szénhidrátok teljes megvonása hosszú távon anyagcserezavarokhoz vezet, így nemhogy tilos szénhidrátokat fogyasztani, hanem az egészséges étrendnek mindenképpen tartalmaznia kell szénhidrátot, mivel a test egyik fő energiaforrása, ezeket a szervezet glükózzá alakítja, a folyamat sebességének mutatója a glükózfelszívódási index, a GI. A GI mutatja meg, hogy az egyes ételek milyen gyorsan emelik a vércukorszintet, annál jobb, minél alacsonyabb ez a szám, ezek az ételek ugyanis sokkal tovább biztosítanak teltségérzetet is.

De vigyázat, itt az összetett szénhidrátokról beszélünk, amik rostban, vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag élelmiszerek A finomított szénhidrátok kevésbé egészségesek és táplálóak, úgyhogy ezeket kerülni kell, illetve valami egészségesebbel helyettesíteni. Az egyszerű szénhidrátok nem mások, mint finomított és feldolgozott ételek, amiket gyorsan lebont a szervezet. Ezek a cukros ételek, sütemények, fehér kenyér és tésztafélék stb. magas GI-értékkel bírnak, elfogyasztásukkal kiugróan megemelkedik a vércukorszint, majd utána komoly fáradtságérzés lesz úrrá a testen.

De melyiket is kerüljük?

Cukrok: az élelmiszerekben található édes, rövidláncú szénhidrátok, például a glükóz, a fruktóz, a galaktóz és a szacharóz.

Keményítők: Hosszúláncú glükóz molekulák, amelyek idővel glükózzá alakulnak az emésztőrendszerben.

Rostok: Az ember nem tudja megemészteni a rostokat, de az emésztőrendszerben élő baktériumok fel tudják használni némelyiket.

A szénhidrátok fő szerepe, hogy energiát szolgáltatnak. A legtöbb szénhidrát lebomlik és glükózzá alakul, ami felhasználható energiaként. A szénhidrátok zsírokká is át tudnak alakulni (tartalékolt energia) későbbi felhasználásra.

A rostok kivételt képeznek. Közvetlenül nem szolgáltatnak energiát, de tápanyagot biztosítanak az emésztőrendszer jótékony baktériumai számára. Ezek a baktériumok arra tudják használni a rostokat, hogy zsírsavakat állítsanak elő, amelyeket bizonyos sejtjeink üzemanyagként tudnak használni.

A cukoralkoholokat szintén a szénhidrátokhoz soroljuk. Édes az ízük, de általában nem adnak sok kalóriát és nem tudnak felszívódni.

A teljes szénhidrátok feldolgozatlanok, és tartalmaznak természetesen előforduló rostokat, míg a finomított szénhidrátok feldolgozottak, és a természetes rostoktól megfosztottak.

A teljes szénhidrátokra példa a zöldségek, a friss gyümölcsök, a magvak, a maglisztek, rezisztens keményítők, édes burgonya, zabpehely, stb.

Másrészről a finomított szénhidrátokhoz tartoznak a cukros üdítőitalok, a gyümölcslevek, a péksütemények, a fehér kenyér, tészta és egyebek.

Jó szénhidrátok:

Zöldségek: az összes. A legjobb minden nap enni belőlük, minél változatosabban.

Egész gyümölcsök: alma , banán, eper, stb..

Diófélék: mandula, dió, mogyoró, makadámia dió, stb…

Olajos magvak: chia mag , tökmag, stb…

Gumók: batáta, stb…

Ha az életmódváltással fogyás is a cél, akkor legyél óvatos a gumókkal és a magas cukortartalmú gyümölcsökkel.

Rossz szénhidrátok:

Cukros italok: Coca-Cola, Pepsi, Fanta, stb… A cukros italok az egyik legegészségtelenebb dolog, amit a szervezetünkbe juttathatunk.

Gyümölcslevek: sajnos a gyümölcsleveleknek hasonló hatása lehet az anyagcserére, mint a cukros üdítőknek.

Fehér kenyér: finomított szénhidrát, aminek alacsony a tápanyagtartalma és árt az anyagcsere egészségének. (Ez igaz a legtöbb, kereskedelemben kapható kenyérre.)

Péksütemények, kekszek, cukrászsütemények: ezekben nagyon sok cukor és fehér liszt van.

Fagylalt: a legtöbb fajta tele van cukorral, bár vannak egészségesebb alternatívák.

Cukorka és csokoládé

Sült krumpli és chips: Az édes burgonya egészséges, de a sült krumpli és a chipsek nem.

Fehér liszt

Tészták

Ennek a pontnak a megírásával párhuzamosan láttam egy remek dokumentumfilmet.

A filmben résztvevő alanyokat életmódváltásra kötelezték. Kivétel nélkül mindegyikük elhízott volt, de a laboreredményeik is gyatrák voltak, ami magas vérnyomással is párosult, és volt közöttük olyan, akinél már kialakult a cukorbetegség és rendszeresen szedett gyógyszert.

A forgatás idején bevezetett változtatásokkal az volt a cél, hogy megmutassák, hogy tudatos táplálkozással milyen hamar (nem hetek, hanem hónapok) lehet olyan eredményeket elérni, amik gyökeres változásokat hoznak a súlyban és az értékekben egyaránt és ezt a program végén sem dobják el maguktól a résztvevők, hanem a mindennapjaik részévé váljon.

Nézőként, a tudatos táplálkozás és életmódváltás híveként számítottam pozitív eredményre, de mégis megdöbbentő volt az eredmény. Súlyban is látványos volt már a változás, de mivel csak 2 hónap volt a vizsgált időszak, ezért a értékek jobban hozták a meglepetést.

A cukorbeteg kigyógyult a cukorbetegségéből és elhagyhatta a gyógyszerét, és kivétel nélkül mindenkinek javultak a labor-, és kardiológiai eredményei.

Evvel a példával csak azt szerettem volna erősíteni, hogy lehet bármi, ami miatt valaki változtatásokat kezdeményez a mindennapjaiba, nem lesz hiábavaló. És mindegy, hogy a túlsúly, vagy az elért eredmény megőrzése, vagy a betegségek megelőzése, gyógyítása, életminőség javítása a cél, az éltmódváltásra mindenkinek szüksége van, ha az időskori éveinket nem a patikákba tömött sorokba állva és az orvosoknál receptekért, beutalókért várva szeretnénk eltölteni!

Nincsen kompromisszum. Ha megesszük a cukrot, vagy más finomított szénhidrátokat, akkor óriási löketet adunk a szervezetünknek, amire hatalmas inzulinválasszal reagál. Ennek hatásait még pár napig érezzük, miután végre elkezdenek megint visszaállni a szerveink a helyes működésre, helyreáll vércukorszintünk és folytatnák utunkat a helyes úton, ha addig a pár napig kibírjuk a cukorelvonás tüneteit. Nem beszélve a sikertelen fogyásról, ha az is cél.

Nincsen csak egy kicsi. A kicsi is felesleges, üres kalória szervezetünknek és a kicsi annyira kicsi, hogy a tejtermékekkel és gyümölcsökkel, zöldségekkel el is érjük.

Célunk azonban megmutatni, hogy a diéták, fogyókúrák hallatán az embereknek nem feltétlen az ízletes ételek jutnak eszükbe, hanem a koplalás, lemondás. Az életmódváltásnál nem kell ennek így lennie.

Élvezetes, ízletes ételeket lehet alkotni egészéges hozzávalókból is és ha ezeket megismerjük, akkor nem lesz lehetetlen, jönnek majd a pozitív eredmények és ezek visznek tovább minket a helyes úton.

Az egészséges életmód és életmódváltás része a rendszeres mozgás.

Ahhoz, hogy eredményt érjünk el és minőségi életet éljünk a táplálkozás 70%-ban van jelen a kívánt eredményben, a mozgás teszi ki a maradék 30%-ot.

Tehát dolgozhatunk akár naponta is az edzőteremben, ha mellette mértéktelenül esszük a finomított szénhidrátokat.

És ez fordítva is igaz. Ehetünk helyesen, ha nem mozgunk eleget, nem várhatunk el optimális eredményt, csak nagyon kis arányban.

Lesznek az oldalon mozgással kapcsolatos cikkek és videók is.

Értesülj akcióinkról, újdonságainkról!

Feliratkozás a Lifestylexpress hírleveleire


MIT KERESEL?